Hakuna Matata

Hakuna Matata

niedziela, 19 lutego 2012

Pokarm i polowanie

Lwy są mięsożercami polującymi głównie na ssaki kopytne, jak antylopy, zebry, gazele, bawoły afrykańskie, żyrafy i guźce oraz sporadycznie młode większych ssaków, takich jak słonie, hipopotamy czy nosorożce. Gdy brakuje pokarmu, zdarza im się napadać na zwierzęta hodowlane, zjadać gryzonie, ptaki czy padlinę, a nawet ludzi.
Na terenach otwartych lwy najczęściej polują w nocy. Tam, gdzie są wysokie trawy lub gęste krzewy, polowania zdarzają się również w ciągu dnia. Samce rzadko uczestniczą w polowaniach. Przyłączają się do łowów na dużego zwierza, takiego jak bawoły. Wówczas siła samca jest niezbędna do przytrzymania, a następnie powalenia ofiary ataku. Samice zwykle polują stadnie. Badania przeprowadzone przez G. Schallera w 1972 roku w Parku Narodowym Serengeti wykazały, że lwy mają dwukrotnie więcej szans na złapanie ofiary, gdy polują w grupie, niż samotnie (17% szans ma samica polująca pojedynczo, a 30% jeśli polują dwie). Kilka samic chętnie współpracuje ze sobą na polowaniu. Podczas polowania rozpraszają się na rozległym obszarze. Część z nich czeka, aż pozostałe nagonią zdobycz w ich stronę, wtedy zaczyna się atak.

Niedawno chyba na Animal Planet lub National Geografic Wild leciał program o polowaniach lwów. Ludzie rozłożyli na trawie mięso i schowali się w klatce, żeby wszystko dobrze widzieć. Po pewnym czasie pojawiało się coraz więcej samców. Dowiedziałam się, że ten lew, który ma ciemniejszą grzywę je jako pierwszy i jest spostrzegany jako silniejszy. Niestety słabsze osobniki musiały obejść się ze smakiem!

Lew może biec z prędkością 50–60 km/h

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz