Hakuna Matata

Hakuna Matata

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Dlaczego lwy żyją w stadach

WyjaÅ›nieniem stadnego – nietypowego dla kotowatych – trybu życia mogÄ… być dwie przyczyny: zwiÄ™kszenie skutecznoÅ›ci pozyskiwania pokarmu oraz zwiÄ™kszenie przeżywalnoÅ›ci mÅ‚odych. WiÄ™ksza skuteczność polowania w stadzie zostaÅ‚a wielokrotnie potwierdzona obserwacjami. Badacze podnoszÄ… jednak argument, że w wiÄ™kszym stadzie zdobycz dzielona jest pomiÄ™dzy wiele osobników. Mniejsza skuteczność lwa polujÄ…cego samotnie nagradzana jest natomiast wiÄ™kszÄ… porcjÄ… posiÅ‚ku, jaka mu pozostaje bez koniecznoÅ›ci dzielenia siÄ™ ze współbiesiadnikami. Wprawdzie wiÄ™kszość lwów żyje w stadach, ale samotniczy tryb życia nie jest u nich rzadkoÅ›ciÄ…. Poza tym lwy (zarówno samce jak i samice) oddalajÄ… siÄ™ czasem od stada, aby zapolować samotnie, co sugeruje, że wspólne polowania nie sÄ… najmocniejszym czynnikiem wzmacniajÄ…cym relacje socjalne tych zwierzÄ…t.

W trakcie wieloletnich obserwacji lwów w Serengeti badacze stwierdzili, że najwiÄ™kszÄ… przeżywalność mÅ‚odych uzyskujÄ… stada, w których sÄ… co najmniej trzy współpracujÄ…ce ze sobÄ… lwice. Jedna lub dwie samice nie sÄ… w stanie uchronić mÅ‚odych przed nowym samcem, którego pojawienie siÄ™ w stadzie zagraża lwiÄ…tkom – lub przed drapieżnikami, kiedy samice oddaliÅ‚y siÄ™ w poszukiwaniu zdobyczy. Lwice wspólnie opiekujÄ… siÄ™ wszystkimi mÅ‚odymi ze stada, natomiast samiec chroniÄ…cy terytorium i samic chroni jedynie swoje mÅ‚ode.
 
W obronie stada przed intruzami lwice stają razem z samcami. Najsilniejsze samce występują do przodu, a reszta stada staje za nimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz